Oppo A6 Pro 5G (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 8,300 – KSh 9,200Price range: KSh 8,300 through KSh 9,200
Honor X6c (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5300mAh)
KSh 4,200 – KSh 4,500Price range: KSh 4,200 through KSh 4,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo Reno 15 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 16,500 Original price was: KSh 16,500.KSh 15,200Current price is: KSh 15,200.
| Display | 6.59 Inches, 2760 × 1256 Pixels |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Storage | 512GB UFS 3.1 |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 6,500mAh, 80W Fast Charging |
| Software | Android 16, ColorOS 16.0 |
Out of stock
Out of stock
Category: Oppo
- All Phone Brands, in one place
- Warranty up to 2 Years
- Payment on delivery accepted
- Kuja tu na Deposit na ID, Tutakusort!
-
Lipa Mdogo Mdogo Center: NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Kenneth Matiba Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
The new Oppo Reno 15 5G (512GB/12GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 15,200; followed by installments of Ksh 345 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Oppo Reno 15 5G Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 50MP F2.8 + 8MP F2.2 |
| Video Recording | 4K video @60/30fps (rear & front) 1080p video @60/30fps (rear & front) 720p video @30fps (rear & front) Video stabilization (EIS/OIS supported) HDR video recording supported Dual-view video recording supported Time-lapse video @30fps (4K & 1080p) Slow motion: 1080p @120fps, 720p @240/120fps Cinematic video mode supported Up to 3.5× optical and 18× digital zoom (rear) Up to 2× digital zoom (front) |
| Rear Camera Features | 50MP wide camera, f/1.8, 79° FOV, 5P lens, AF, 2-axis OIS 50MP telephoto camera, f/2.8, 30° FOV, 4P lens, AF, 2-axis OIS 8MP ultra-wide camera, f/2.2, 116° FOV, 5P lens, AF Photo, Video, Portrait, Night, Pro, Movie modes Panorama, Slow Motion, Time-Lapse Dual-view video, Hi-Res, Sticker Google Lens support Underwater mode Text Scanner, Doc Scanner |
| Front Camera | 50MP; f/2.0; FOV 100°; 5P lens; AF |
| Front Camera Features | Photo, Video, Portrait, Night Panorama, Dual-view video Time-Lapse, Sticker Retouch, Screen Fill Light Hi-Res mode |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 512GB UFS 3,1 |
| USB OTG | Supported |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.59 Inches |
| Resolution | 2760 × 1256 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED (Flexible screen) 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Display Features | 120Hz refresh rate 240Hz touch sampling rate (120Hz default) 1.07B colours (10-bit colour depth) 100% DCI-P3 colour gamut 600 nits typical brightness 1200 nits HBM brightness Corning Gorilla Glass 7i protection 93.4% screen-to-body ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh, non removable |
| Battery Features | 6500mAh typical battery capacity (25.48Wh) 6335mAh rated battery capacity (24.84Wh) 80W SUPERVOOC fast charging (max) 80W UFCS fast charging supported Compatible with 67W and below SUPERVOOC chargers Compatible with 44W third-party UFCS chargers 55W PPS charging support 13.5W USB Power Delivery (PD) support 13.5W Qualcomm Quick Charge (QC) support Up to 2.42 days usage (DoU) 1–100% charge in ~50 minutes 10-minute charge: up to 5.8 hours video streaming Up to 11.66 hours MOBA gaming time |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16 ColorOS 16 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| GPU | Adreno 722 @ 1150MHz |
| Platform Features | IP68/IP69 Dust & Water Resistant Up to 2m for 30 Min 80°C Hot Water Splash 60 Months Fluency Guarantee |
| AI Features | AI HyperBoost AI Multi-Cooling System AI Editor AI Live Photo AI Clarity Enhancer AI Unblur AI Reflection Remover AI Motion AI Reimage AI LinkBoost 2.0 AI Writer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM card + eSIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) supported Wi-Fi 5 (802.11ac) supported 802.11a/b/g/n supported Wi-Fi Display supported WLAN Tethering supported Wi-Fi 5GHz 160MHz supported 2 × 2 MIMO supported |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | Beidou GPS GLONASS Galileo QZSS A-GNSS Assisted Positioning WLAN Positioning Cellular Network Positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, Low Energy |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers Bluetooth Audio Codec: SBC, AAC, Aptx, Aptx-HD, LDAC |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Proximity sensor Ambient light sensor Colour temperature sensor E-compass Accelerometer Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 158.00 x 74.83 x 7.77 mm |
| Body | Glass Front |
| Weight | 197 g |
| Colors | Twilight Blue Aurora White |
| In the Box | Oppo Reno 15 Handset Charger USB Data Cable SIM Ejector Tool Quick Guide Safety Guide Protective Case |
| Oppo Reno15 Oppo Reno15 5G | |
| Model Number | |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | Ksh 65,500 |
| Availability | Available since January 2026 |
Oppo Reno 15 Payment Plans
| Reno15 512GB/12GB | |
| Deposit | Ksh 15,200 |
| 12 Months Plan | Ksh 345 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 50MP |
| Storage | 512GB |
| RAM | 12GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Oppo Reno SeriesThe Oppo Reno series often integrates cutting-edge camera technology, AMOLED displays and fast charging options, making them ideal for those looking for a high-end experience |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Oppo Reno 15 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)” Cancel reply
Trending Smartphones
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,400Original price was: KSh 6,400.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
KSh 7,500Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,000Original price was: KSh 6,000.KSh 5,400Current price is: KSh 5,400.
Related Smartphones
-9% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700
-14% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,400 – KSh 3,700Price range: KSh 2,400 through KSh 3,700
-7% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.