Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000 Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
iPhone 11 (128GB/4GB; 12MP Dual Camera - Certified Renewed)
KSh 10,500 Original price was: KSh 10,500.KSh 9,000Current price is: KSh 9,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900 Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
| Display | 6.78 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 50MP Triple |
| Storage | 128GB |
| RAM | 8GB (4GB + 4GB Extended) |
| Battery | 6700mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Category: Tecno
- All Phone Brands, in one place
- Warranty up to 2 Years
- Payment on delivery accepted
- Kuja tu na Deposit na ID, Tutakusort!
-
Lipa Mdogo Mdogo Center: NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Kenneth Matiba Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Tecno Spark 50 (128GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 3,500; followed by installments of Ksh 85 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Tecno Spark 50 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + AI Lens |
| Video Recording | 1440p 30fps 1080p 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama HDR PDAF Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP f/2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB / 4GB 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB / 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS, 16M Colors |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate Wet & Oily Touch Control |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5200mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging 5 Years Battery Health 100% Charge in 55 Minutes FreeLink Free Calls without Signal |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 HiOS 15 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Drop Resistance – Up to 1.5m 4 Years Fluency Guarantee |
| AI Features | AI Smart Charging System AI Writing AI Translate AI IMAGING Tecno AI Ask Ella |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Dual Stereo Speakers DTS Sound |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Software Gyroscope Infrared Remote Control |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.6 x 77 x 7.7 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Plastic Frame Cutting-edge DECO Design |
| Weight | 188 g |
| Colors | Ink Black Titanium Grey Veil White Mirage Blue |
| In the Box | Tecno Spark 50 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable 45W Fast Charger Sim Ejector Warranty Card |
| Model Number | |
| Availability | Available since April 2026 |
Tecno Spark 50 Payment Plans
| Spark 40 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 3,500 |
| 12 Months Plan | Ksh 85 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 116 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 146 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Tecno Spark Series |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Color | Black, Blue, Gray, Pink |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)” Cancel reply
Trending Smartphones
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,400Original price was: KSh 6,400.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
KSh 7,500Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,000Original price was: KSh 6,000.KSh 5,400Current price is: KSh 5,400.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.