Samsung 65 inch Crystal UHD 4K HDR Smart TV - 65U8000F
KSh 36,000 Original price was: KSh 36,000.KSh 33,000Current price is: KSh 33,000.
Honor X6c (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5300mAh)
KSh 4,200 – KSh 4,500Price range: KSh 4,200 through KSh 4,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo A6 Pro 5G (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 8,300 – KSh 9,200Price range: KSh 8,300 through KSh 9,200
| Display | 6.57 Inches, 1080 x 2372 Pixels |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 7,000mAh, 80W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
Category: Oppo
- All Phone Brands, in one place
- Warranty up to 2 Years
- Payment on delivery accepted
- Kuja tu na Deposit na ID, Tutakusort!
-
Lipa Mdogo Mdogo Center: NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Kenneth Matiba Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Oppo A6 Pro 5G (256GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 9,200; followed by installments of Ksh 203 Daily for one year. The 4G variant is also available, at a deposit of Ksh 8.300 and easy installments of Ksh 192 daily.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Oppo A6 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | 1080P at 60 fps, 30 fps 720P at 60 fps, 30 fps 1080P SLO-MO at 120 fps 1080P TIME-LAPSE: 30 fps Dual-view video shooting Video zoom shooting Up to 10x digital zoom |
| Rear Camera Features | 50MP Wide, f/1.8 aperture 76° field of view 5P lens Auto focus supported 2MP Monochrome, f/2.4 89° field of view 3P lens Portrait, Night Panorama, SLO-MO Dual-view video TIME-LAPSE STICKER, HI-RES Google Lens Underwater PRO |
| Front Camera | 16MP F2.4 |
| Front Camera Features | 85° field of view 4P lens Night, Portrait Panorama and Pro modes 1080p video recording Dual-view video shooting 1080P video at 30 fps 720P video at 30 fps 1080P TIME-LAPSE at 30 fps TIME-LAPSE STICKER HI-RES |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X 8GB Expanded RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.57 inches |
| Resolution | 1080 x 2372 Pixels (FHD+) |
| Display Type | IPS Screen 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Display Features | 93% screen-to-body ratio 120Hz maximum refresh rate 240Hz maximum touch sampling rate 120Hz default touch sampling rate 100% DCI-P3 color gamut (Vivid mode) 100% sRGB color gamut (Natural mode) 10-bit color depth 600 nits typical brightness 1400 nits HBM brightness AMOLED flexible panel AGC DT-Star D+ protective glass |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 7000mAh, Si/C |
| Battery Features | 80W SUPERVOOC fast charging 27.44Wh typical energy 26.78Wh rated energy Compatible with 67W SUPERVOOC chargers Compatible with 33W PPS charging Compatible with 13.5W PD charging Reverse Wired Charging 32 Days Standby time 50% Charge in 26 Minutes 100% Charge in 61 Minutes |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, ColorOS 15.0 |
| Processor | 2.1 GHz Octa-core (11nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G100 |
| GPU | ARM G57 MC2@1G |
| Platform Features | IP69 Dust and Water Resistant Up to 1.5m for 30 Min 80°C Hot Water Splashes MIL-STD-810H Compliant 48-Month Fluency 360° Surround Antenna |
| AI Features | AI GameBoost 2.0 AI LinkBoost 3.0 AI Night Mode AI Portrait Retouching AI Recompose AI Perfect Shot AI Eraser 2.0 AI Reflection Remover AI Unblur AI Assistant for Documents AI Assistant for Notes |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) Supported 802.11a/b/g/n Supported Wi-Fi Display Supported WLAN Tethering Supported 1 × 1 SISO Supported |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS Supports A-GPS assisted positioning Supports WLAN positioning Supports cellular network positioning Supports A-GNSS assisted positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4, Low Energy |
| Earjack | Type-C headphones Supports digital & analog headphones |
| Audio | Dual Stereo Speakers 300% Volume Boost |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Proximity sensor Accelerometer Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 158.20 x 75.02 x 8.00 mm |
| Body | Glass Front Vegan Leather Back Military-Grade Shock Resistance 160% shatter-resistant glass Aluminium Motherboard Cover |
| Weight | 188 g |
| Colors | Stellar Blue Rosewood Red |
| In the Box | Oppo A6 Pro Handset Charger USB data cable SIM Ejector Tool Protective Case Quick Guide Safety Guide |
| Model Number | CPH2799 |
| Availability | Available since September 2025 |
Oppo A6 Pro Payment Plans
| Oppo A6 Pro 5G | |
| Deposit | Ksh 9,200 |
| 12 Months Plan | Ksh 203 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 239 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 303 Daily |
| Oppo A6 Pro 4G | |
| Deposit | Ksh 8,300 |
| 12 Months Plan | Ksh 192 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 222 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 279 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 16MP |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Network | 4G, 5G |
| Series | Oppo A SeriesThe Oppo A Series offers a budget-friendly alternative to the more premium Reno series, providing reliable performance and solid features like AI-enhanced cameras, large batteries, and 5G support in select models. |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Color | Blue, Red |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Oppo A6 Pro 5G (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)” Cancel reply
Trending Smartphones
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,400Original price was: KSh 6,400.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
KSh 7,500Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,000Original price was: KSh 6,000.KSh 5,400Current price is: KSh 5,400.
Related Smartphones
-9% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700
-14% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.