Filter by Deposit
Filter by Series
- Elimutab Kids Tablets 1
- Honor X Series 1
- Infinix GT Series 1
- Infinix Hot Series 3
- Infinix Note Series 2
- Infinix Smart Series 2
- Itel City Series 2
- Neon Series 1
- Oppo A Series 3
- Oppo Reno Series 1
- Philips Essense Series 2
- Philips Omni Series 1
- Realme C Series 2
- Realme Note Series 1
- Redmi A Series 1
- Redmi Note Series 2
- Tecno Camon Series 5
- Tecno Pop Series 2
- Tecno Spark Series 5
- Villaon V Series 1
- Vivo V Series 1
- Vivo Y Series 4
Onfon Mobile
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 50MP |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Battery | 5,200mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
| Display | 6.78 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 50MP AI Triple |
| Storage | 128GB |
| RAM | 8GB (4GB + 4GB Extended) |
| Battery | 6700mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
| Display | 6.9 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP + Auxiliary lens |
| Storage | 128GB/64GB UFS 2.2 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Battery | 6000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 16, Xiaomi HyperOS 3 |
Oppo A6 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 7,100 – KSh 7,700Price range: KSh 7,100 through KSh 7,700| Display | 6.75 Inches, 720 x 1570 Pixels |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 7,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200| Display | 6.74 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 8MP F2.0 |
| Storage | 128GB/64GB eMMC 5.1 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Battery | 6,500mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 16, OriginOS 6.0 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Smart 20 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5200mAh)
| Display | 6.78 Inches, 720 x 1576 Pixels |
| Camera | 8MP + AI Lens |
| Storage | 128GB/64GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5,200mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 16 (Go Edition), XOS 16 |
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,150mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP Pro-Level AI Camera |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,000mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 16, XOS 16 |
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,150mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP + 0.08MP |
| Storage | 128GB/64GB |
| RAM | 8GB (4GB + 4GB Extended) |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 4,300 – KSh 4,800Price range: KSh 4,300 through KSh 4,800| Display | 6.75 Inches, 720 x 1570 Pixels |
| Camera | 50MP + 0.08MP |
| Memory | 256GB/128GB eMMC 5.1 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 7,200mAh, 44W Fast Charging |
| Software | Android 15, FuntouchOS 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP Pro-Level AI Camera |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, XOS 16 |
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,400 – KSh 3,700Price range: KSh 2,400 through KSh 3,700| Display | 6.75 Inches, 720 x 1570 Pixels |
| Camera | 13MP F2.2 |
| Storage | 256GB/128GB/64GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 6,500mAh, 5W Reverse Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 7,800 – KSh 9,600Price range: KSh 7,800 through KSh 9,600| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Camera | 200MP F1.7 + 8MP F2.2 |
| Storage | 512GB/256GB UFS 2.2 |
| RAM | 12GB/8GB LPDDR4X |
| Battery | 6,500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HyperOS 2 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Redmi Note 15 (256GB/8GB; 108MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 5,200 – KSh 6,000Price range: KSh 5,200 through KSh 6,000| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Storage | 256GB/128GB UFS 2.2 |
| RAM | 8GB/6GB LPDDR4X |
| Battery | 6000mAh, 33W Fast Charging |
| Software | Android 15, HyperOS |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Honor X6c (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5300mAh)
KSh 4,200 – KSh 4,500Price range: KSh 4,200 through KSh 4,500| Display | 6.61 Inches, 1604 x 720 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 256GB/128GB |
| RAM | 6GB |
| Battery | 5,300mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, MagicOS 9.0 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6 Pro 5G (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 8,300 – KSh 9,200Price range: KSh 8,300 through KSh 9,200| Display | 6.57 Inches, 1080 x 2372 Pixels |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 7,000mAh, 80W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Realme Note 60x (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,400 – KSh 2,500Price range: KSh 2,400 through KSh 2,500| Display | 6.67 Inches, 720 x 1604 Pixels |
| Camera | 8MP + AI Lens |
| Storage | 128GB/64GB; MicroSD up to 2TB |
| RAM | 8GB (4GB + 4GB Dynamic) |
| Battery | 5,000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14, Realme UI 5.0 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + XXMP + AI Lens |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,000mAh, 18W Charging |
| Software | Android 15, Itel OS 15 |
Tecno Spark Slim (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1224 x 2720 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 256GB; MicroSD Up to 1TB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
Load more products
Loading...
Showing 1–20 of 45 resultsSorted by latest
ONFON is currently the leading mobile financing company in Kenya, offering a rich variety of lipa mdogo mdogo phones from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
The initial deposits are affordable, ranging from Ksh 1,800 to Ksh 12,000, followed by daily installments ranging from Ksh 50 to Ksh 220 for one year, depending on the gadget.
One thing that makes Onfon stand out among all lipa mdogo mdogo companies is the flexibility in payment. Customers are at liberty to change their plans as they wish – pay in 3 months, 6 months, 9 months or even clear the balance immediately, all at reduced interest rates.
How Onfon Mobile Works
- Requirements – Original National ID, a valid Safaricom phone number and the required deposit.
- Qualification – Dial *797# on your Safaricom line to check the list of phones you qualify for. You can then choose one gadget from the list.
- Where to buy – Onfon dealers countrywide.
- Buy Online – Place an order at lipa mdogo mdogo center, the phone will be delivered to your doorstep (Payment on Delivery).
- Pay Easy – Choose daily, weekly, or monthly payments. PAYBILL: 622645; Account: ID Number or Registered Phone Number.
- Lost Phones – Incase of loss, report to the nearest Police Station, visit the nearest Onfon office for assistance.
- Warranty – All Onfon gadgets come with 24 months warranty that covers any manufacturer defects.
- Contacts – Call / WhatsApp 0721-114-168 for orders. Customer Care Number: 0709491700.