Oppo A3 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5100mAh)
KSh 5,200 – KSh 6,600Price range: KSh 5,200 through KSh 6,600
Tecno Camon 30s (128GB/6GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 5,800 Original price was: KSh 5,800.KSh 5,400Current price is: KSh 5,400.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Hot 50i (128GB/6GB; 48MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,100 Original price was: KSh 3,100.KSh 2,800Current price is: KSh 2,800.
| Display | 6.7 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 48MP F1.8 + Auxiliary Lens |
| Memory | 128GB Storage, 6GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, XOS 14.5 |
| Deposit | Ksh 2,800 |
| Installments | Ksh 70 Daily |
Out of stock
Category: Infinix
- All Phone Brands, in one place
- Warranty up to 2 Years
- Payment on delivery accepted
- Kuja tu na Deposit na ID, Tutakusort!
-
Lipa Mdogo Mdogo Center: NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Kenneth Matiba Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Infinix Hot 50i (128GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 2,800; followed by installments of Ksh 70 Daily for one year.

Infinix Hot 50i Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 48MP F1.8 + Auxiliary Lens |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Night Bokeh Panorama Portrait HDR Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Night Portrait AI Beauty Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB LPDDR4X 6GB Extended RAM |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 500 Nits Peak Brightness Always-on Display Wet-touch Responsive |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 18W Fast Charging Reverse Wired Charging Bypass Charging Up to 11.9hrs Video Playback Up to 9.5hrs Gaming Up to 14.2hrs WhatsApp Up to 11.9hrs Tiktok Streaming 48-Month Performance TÜV Fluency |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14, XOS 14.5 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust and Splash Resistant Dual Stereo Speakers DTS Audio AI Text Optimize Powerful 5m LED Flashlight |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR MOTOR |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.7 x 77.1 x 8.1 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Punch-Hole Display with Dynamic Bar |
| Weight | 184 g |
| Colors | Titanium Grey Sleek Black Sage Green |
| In the Box | Infinix Hot 50i Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | Hot 50i |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 14,600 |
| Lipa Mdogo Mdogo Price | Ksh 2,800 Deposit Installments of Ksh 70 Daily |
| Availability | Available since September 2024 |
Additional information
| Main Camera | 48MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Storage | 128GB |
| RAM | 6GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Infinix Hot SeriesThe Infinix Hot Series excels in providing affordable smartphones with reliable performance, long battery life, and stylish designs. While it prioritizes affordability, it competes closely with higher-end series like the Infinix Zero Series. |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Infinix Hot 50i (128GB/6GB; 48MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
Trending Smartphones
-
Vivo V70 FE (512GB/8GB; 200MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 9,000 – KSh 10,500Price range: KSh 9,000 through KSh 10,500
-
Vivo V70 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 15,000Original price was: KSh 15,000.KSh 13,100Current price is: KSh 13,100. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,300Original price was: KSh 6,300.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
KSh 7,500Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300.
Related Smartphones
-13% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
-8%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Smart 10 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,300 – KSh 2,700Price range: KSh 2,300 through KSh 2,700
-4%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Dual Camera; 5000mAh)
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.