Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,300 Original price was: KSh 6,300.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700.
iPhone 11 (128GB/4GB; 12MP Dual Camera - Certified Renewed)
KSh 7,000 – KSh 10,600Price range: KSh 7,000 through KSh 10,600
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo V70 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 15,000 Original price was: KSh 15,000.KSh 13,100Current price is: KSh 13,100.
| Display | 6.59 Inches, 2750 × 1260 Pixels |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Storage | 512GB UFS 4.1 |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 6500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 16, OriginOS 6 |
Category: Vivo
- All Phone Brands, in one place
- Warranty up to 2 Years
- Payment on delivery accepted
- Kuja tu na Deposit na ID, Tutakusort!
-
Lipa Mdogo Mdogo Center: NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Kenneth Matiba Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
The new Vivo V670 5G (512GB/12GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 13,100; followed by easy installments of Ksh 395 daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Vivo V70 5G Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.88 + 50MP F2.65 + 8MP F2.2 |
| Video Recording | 4K video recording 1080p video recording 720p video recording MP4 video format AI-enhanced video Zoom-supported video recording Audio noise reduction in video |
| Rear Camera Features | 50MP main camera, AF, OIS, 84° FOV, 6P lens 50MP telephoto camera, AF, OIS, 3x optical zoom, 33° FOV, 4P lens 8MP ultra-wide camera, FF, 115° FOV, 5P lens Up to 100× digital zoom Rear flash supported Night, Portrait, Photo, Video, Pro Panorama, Ultra HD Document, Slo-mo Time-lapse, Supermoon, Astro Snapshot, Food, Underwater, Dual View Stage, Film Camera |
| Front Camera | 50MP F2.0, AF, 92° FOV, 5P lens |
| Front Camera Features | Night, Portrait, Photo, Video Micro Movie, High Resolution Dual View, Film Camera |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 512GB / 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.59 inches |
| Resolution | 2750 × 1260 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 459 ppi |
| Display Features | Up to 120Hz refresh rate Up to 5000 nits local peak brightness P3 wide colour gamut AMOLED panel with VM9 light-emitting material Capacitive multi-touch screen Immersive edge display design |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh Li-ion |
| Battery Features | 90W FlashCharge fast charging USB Type-C charging interface Fast charging (dynamic power adjustment) Bypass charging (reduced heat during gaming) Reverse wired charging supported Up to ~40 hours video playback Up to ~10–11 hours navigation usage All-day heavy usage supported Non-removable battery |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Processor | 2.8 GHz Octa-core (4nm) |
| Chipset | Snapdragon 7 Gen 4 |
| GPU | Adreno 722 |
| Platform Features | Up to 4 OS upgrades 6 years security updates Ultra large VC cooling system (~4200 mm²) Dual-bridge signal enhancement Origin Smooth Engine for performance optimization |
| AI Features | AI Stage Mode for enhanced zoom photography AI Audio Noise Eraser for cleaner video sound AI Magic Landscape for enhanced scenery shots AI Magic Weather for scene transformation AI Retouch for image enhancement and editing AI Image Expander for resizing and improving photos AI Search with natural language queries AI Captions for real-time transcription and translation AI Creation tools for writing and summarization Gemini Live AI assistant integration |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM 2 Nano Sims 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| Wi-Fi | 2.4 GHz/5 GHz |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS BeiDou GLONASS Galileo QZSS NavIC |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | 3,5mm |
| Audio | Hi-Fi audio: Not supported Supports AAC, WAV, MP3, MIDI, VORBIS, APE, FLAC audio formats Stereo speakers supported (dual speaker setup) AI Audio Noise Eraser for cleaner sound in recordings |
| Video | Supports MP4, 3GP, AVI, FLV, MKV, WEBM, TS, ASF formats Up to 4K video playback supported Supports 4K, 1080p and 720p video resolutions Optimized playback with AMOLED display and HDR visuals Smooth playback with up to 120Hz refresh rate display |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Color Temperature Sensor Ambient Light Sensor Proximity Sensor E-compass Gyroscope Infraed blaster |
| DESIGN | |
| Dimensions | 157.52 × 74.33 × 7.40 mm (Black) 157.52 × 74.33 × 7.59 mm (Gray) |
| Body | Slim and lightweight profile (~7.4mm thickness) Glass / glass-fiber back Aerospace-grade aluminum frame Flat-edge premium design, rounded corners IP68 & IP69 water and dust resistance 3D ultrasonic in-display fingerprint sensor Floating camera module with metallic finish Ultra-slim bezel design (~1.25mm edges) |
| Weight | 187g (Black) 194g ( Gray) |
| Colors | Black Gray |
| In the Box | Vivo V70 5G Handset Quick Start Guide Type C USB Cable 90W Fast Charger SIM Eject Tool Phone Case Protective Film (applied) Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 512GB/12GB – Ksh 71,000 |
| Availability | Available since March 2026 |
Vivo V70 Payment Plans
| Vivo V70 5G 512GB/12GB | |
| Deposit | Ksh 13,100 |
| 12 Months Plan | Ksh 395 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 421 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 471 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 610 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 694 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 1,027 Daily |
Additional information
| Storage | 256GB, 512GB |
|---|---|
| RAM | 12GB |
| Display Type | Curved Display |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Vivo V Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
| Front Camera | 50MP |
| Main Camera | 50MP |
| Operating System | Android 15 |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Vivo V70 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)” Cancel reply
Trending Smartphones
-
Vivo V70 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 15,000Original price was: KSh 15,000.KSh 13,100Current price is: KSh 13,100. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,300Original price was: KSh 6,300.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
KSh 7,500Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,200Original price was: KSh 6,200.KSh 5,400Current price is: KSh 5,400.
Related Smartphones
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700Vivo V60 5G (256GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)
Vivo Y04 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5500mAh)
-8%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.