Filter by Series
Ksh 4k to 5k
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 4,300 – KSh 4,800Price range: KSh 4,300 through KSh 4,800| Display | 6.75 Inches, 720 x 1570 Pixels |
| Camera | 50MP + 0.08MP |
| Memory | 256GB/128GB eMMC 5.1 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 7,200mAh, 44W Fast Charging |
| Software | Android 15, FuntouchOS 15 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Redmi Note 15 (256GB/8GB; 108MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 4,500 – KSh 5,100Price range: KSh 4,500 through KSh 5,100| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Storage | 256GB/128GB UFS 2.2 |
| RAM | 8GB/6GB LPDDR4X |
| Battery | 6000mAh, 33W Fast Charging |
| Software | Android 15, HyperOS |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Honor X6c (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5300mAh)
KSh 4,200 – KSh 4,500Price range: KSh 4,200 through KSh 4,500| Display | 6.61 Inches, 1604 x 720 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 256GB/128GB |
| RAM | 6GB |
| Battery | 5,300mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, MagicOS 9.0 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + XXMP + AI Lens |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,000mAh, 18W Charging |
| Software | Android 15, Itel OS 15 |
MKOPA S50 (128GB/4GB; 48MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.79 Inches, 2340 x 1080 Pixels |
| Camera | 48MP + 2MP Dual |
| Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 16 |
Infinix Hot 60 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 256GB/128GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
Infinix Hot 60 Pro (128GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
Tecno Spark 40 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1224 x 2720 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 256GB/128GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
Tecno Spark 40 Pro (128GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1224 x 2720 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 128GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
Samsung A07 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,700 – KSh 4,400Price range: KSh 3,700 through KSh 4,400| Display | 6.7 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Storage | 128GB/64GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5,000mAh, 25W Fast Charging |
| Software | Android 16, One UI 8.0 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
MKOPA X30 (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.72 Inches, 2340 x 1080 Pixels |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP Dual |
| Memory | 256GB Storage, 6GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 20W Fast Charging |
| Software | Android 15 + 2 OS Updates |
| Deposit | Ksh 3,999 |
| Installments | Ksh 90 Daily |
MKOPA X20 (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.56 Inches, 1612 x 720 Pixels |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP Dual |
| Memory | 256GB Storage, 6GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 20W Fast Charging |
| Software | Android 14 + 2 OS Updates |
| Deposit | Ksh 4,199 |
| Installments | Ksh 90 Daily |
Showing all 12 resultsSorted by latest
Lipa Mdogo Mdogo phones with under Ksh 5k deposit are now available from Samsung A series, Vivo Y series, Oppo A series, Tecno Spark series and Infinix Smart series.