iPhone 11 (128GB/4GB; 12MP Dual Camera - Certified Renewed)
KSh 7,000 – KSh 10,600Price range: KSh 7,000 through KSh 10,600
iPhone 11 Pro Max (256GB/4GB; 12MP Quad Camera- Certified Renewed)
KSh 18,000 Original price was: KSh 18,000.KSh 17,500Current price is: KSh 17,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
iPhone 11 Pro (256GB/4GB; 12MP Triple Camera; 3190mAh – Certified Renewed)
KSh 21,500 Original price was: KSh 21,500.KSh 20,000Current price is: KSh 20,000.
| Display | 5.8 inches, 1125 x 2436 Pixels |
| Chipset | Apple A13 Bionic |
| Camera | 12MP + 12MP + 12MP Triple |
| Memory | 256GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 3,190mAh, PD2.0 Fast Charging |
| iOS Version | iOS 13, Upgradeable to iOS 26.2 |
| Deposit | Ksh 20,000 |
| Installments | Ksh 1,600 Weekly; 6 Months |
Out of stock
Category: iPhones
- 48-Hour Change of Mind – Upgrade, downgrade, or refund your deposit.
- 12-Month Warranty + 90% Discount on repairs for Screen & Water Damage
- Flexible Payment Plans – Up to 12 months, choose what fits your budget.
- A-Grade Quality – Fully tested, clean screen, over 85%+ battery health.
-
Lipa Mdogo Mdogo Center: NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Kenneth Matiba Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Apple iPhone 11 Pro (256GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 20,000 and installments of Ksh 1,600 Weekly for 6 months. Below is a chat with the available payment plans:
Payment Plans
| Duration | Deposit | Weekly (Ksh) |
| 6 Months | 20,000 | 1,600 |
| 5 Months | 20,000 | 1,820 |
| 4 Months | 20,000 | 2,150 |
| 3 Months | 16,000 | 3,200 |
| 2 Months | 16,000 | 4,400 |
| 1 Month | 16,000 | 8,000 |
iPhone 11 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 12MP + 12MP + 12MP Triple |
| Video Recording | 4K at 24 fps, 30 fps, or 60 fps 1080p HD at 30 fps or 60 fps 720p HD at 30 fps Extended dynamic range to 60 fps OIS (Wide and Telephoto) 2x optical zoom in 2x optical zoom out Digital zoom up to 6x Audio zoom Brighter True Tone flash QuıckTake video Slo‑mo video support Time‑lapse video with stabilization Cinematic video stabilization (4K, 1080, 720p) Continuous autofocus video 8MP still photos while recording 4K video Playback zoom Video formats: HEVC and H.264 Stereo recording |
| Rear Camera Features | 12MP Ultra Wide, Wide, Telephoto Ultra Wide: ƒ/2.4, 120° FOV Wide: ƒ/1.8 Telephoto: ƒ/2.0 2x optical zoom in 2x optical zoom out Digital zoom up to 10x Advanced bokeh and Depth Control Portrait Lighting with six effects Dual OIS (Wide and Telephoto) Brighter True Tone flash, Slow Sync Panorama (up to 63MP) Sapphire crystal lens cover 100% Focus Pixels (Wide) Night mode Auto Adjustments Next‑generation Smart HDR for photos Wide color capture for Photos Advanced red‑eye correction Photo geotagging Auto image stabilization Burst mode Image formats: HEIF and JPEG |
| Front Camera | 12MP F2.2 |
| Front Camera Features | 12MP camera ƒ/2.2 aperture Portrait mode Portrait Lighting with six effects Animoji and Memoji 4K video recording at 24 fps, 30 fps, or 60 fps 1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps Slo-mo video support for 1080p at 120 fps Next-generation Smart HDR for photos Extended dynamic range for video at 30 fps Cinematic video stabilization Wide color capture for Photos Retina Flash Auto image stabilization Burst mode |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 256GB / 128GB / 64GB |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 5.8 inches |
| Resolution | 1125 x 2436 Pixels |
| Display Type | OLED Multi‑Touch Display 16M colors |
| Pixel Density | 458 ppi |
| Display Features | Super Retina XDR display 2,000,000:1 contrast ratio (typical) True Tone display Wide color display (P3) Haptic Touch 800 nits max brightness (typical) 1200 nits max brightness (HDR) Fingerprint-resistant oleophobic coating Multiple languages support |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 3190mAh Li-Ion |
| Battery Features | Lasts up to 4 hours longer than iPhone XS Video playback: Up to 18 hours Video playback: Up to 11 hours Audio playback: Up to 65 hours 18W adapter included Built-in rechargeable lithium-ion battery Wireless charging (with Qi chargers) Charging via USB to computer system Up to 50% charge in 30 minutes |
| PLATFORM | |
| Operating System | iOS 13, Upgradable to iOS 26.2 |
| Processor | 2.65 Hexa-Core 2 performance cores 4 efficiency cores |
| Chipset | Apple A13 Bionic |
| GPU | Apple GPU (4-core) |
| Platform Features | IP68 Water & Dust Resistant 2 meters up to 30 minutes Apple Pay 8-core Neural Engine Spatial audio playback Siri Intelligent personal assistant |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual SIM (nano-SIM and eSIM) |
| Wi-Fi | 802.11ax Wi‑Fi 6 with 2×2 MIMO |
| USB | USB 2.0 |
| Location | Built-in GPS/GNSS Digital compass Wi‑Fi Cellular iBeacon microlocation |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | No |
| Other Sensors | Face ID Barometer Three‑axis gyro Accelerometer Proximity sensor Ambient light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 144.0 x 71.4 x 8.1 mm |
| Body | |
| Weight | 188 g |
| Colors | Gold Space Gray Silver Midnight Green |
| In the Box | iPhone with iOS 13 EarPods with Lightning Connector USB-C to Lightning Cable 18W USB-C Power Adapter Documentation |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 40,000 |
| Lipa Mdogo Mdogo Plan | Ksh 20,000 Deposit Installments of Ksh 1,600 Weekly |
| Availability | Available since September 2019 |
Additional information
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “iPhone 11 Pro (256GB/4GB; 12MP Triple Camera; 3190mAh – Certified Renewed)” Cancel reply
Trending iPhones
-
iPhone 11 (128GB/4GB; 12MP Dual Camera - Certified Renewed)
KSh 7,000 – KSh 10,600Price range: KSh 7,000 through KSh 10,600
-
iPhone 11 Pro Max (256GB/4GB; 12MP Quad Camera- Certified Renewed)
KSh 18,000Original price was: KSh 18,000.KSh 17,500Current price is: KSh 17,500. -
iPhone 12 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 19,800Original price was: KSh 19,800.KSh 19,000Current price is: KSh 19,000. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
Rated 5.00 out of 5KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900.
More iPhones
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera – Certified Renewed)
iPhone 12 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera – Certified Renewed)
-3%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 11 Pro Max (256GB/4GB; 12MP Quad Camera- Certified Renewed)
-8%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.