Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900 Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
iPhone 11 (128GB/4GB; 12MP Dual Camera - Certified Renewed)
KSh 10,500 Original price was: KSh 10,500.KSh 9,000Current price is: KSh 9,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700 Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400.
| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 50MP |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Battery | 5,200mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
Category: Itel
- All Phone Brands, in one place
- Warranty up to 2 Years
- Payment on delivery accepted
- Kuja tu na Deposit na ID, Tutakusort!
-
Lipa Mdogo Mdogo Center: NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Kenneth Matiba Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Itel City 200 (128GB/4GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 3,400; followed by installments of Ksh 83 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.
Itel City 200 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP |
| Video Recording | 1080p at 30fps |
| Rear Camera Features | HDR Portrait Panorama LED Flash |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.75 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 700 Nits Peak Brightness 83% NTSC Color Gamut 1500:1 Contrast Ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5,200mAh |
| Battery Features | 18W Fast Charging Up to 69.84h Music Playback Up to 20.69h Video Playback 171 min Talktime with 5% Charge AI Charging Protection |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Itel OS 14.5 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Drop Resistance – Up to 1.5m Dynamic Bar 2.0 Infrared Remote Control Smart CPU Management |
| AI Features | AI Inage Generator Hi Translate AI Writing Gesture Call Controls AI Text Extraction AI Image Conversion Aivana 3.0 + Deep seek One Press AI Access |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Location | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Mag Snap-on Bluetooth Speaker |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.7 x 77.5 x 7.7 mm |
| Weight | 185g |
| Colors | Navy Blue Pure Titanium Fairy Purple |
| In the Box | Itel City 200 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card Phone Cover |
| Other Names | City 200 |
| Model Number | C681L |
| Availability | Available since April 2026 |
Itel City 200 Payment Plans
| Standard Plan | |
| Deposit | Ksh 3,400 |
| 12 Months Plan | Ksh 83 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 95 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 119 Daily |
| VIP Option | |
| Deposit | Ksh 4,900 |
| 12 Months Plan | Ksh 72 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 83 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 104 Daily |
Additional information
| Storage | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Series | Itel City Series |
| Operating System | Android 14Android 14 is tailored to meet the needs of modern smartphone users, with its sleek design updates, smarter AI-powered features and seamless integration with foldable and large-screen devices. |
| Main Camera | 13MP |
| Network | 4G |
| Front Camera | 8MP |
| Color | Fairy Purple, Navy Blue, Pure Titanium |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)” Cancel reply
Trending Smartphones
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,400Original price was: KSh 6,400.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
KSh 7,500Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,000Original price was: KSh 6,000.KSh 5,400Current price is: KSh 5,400.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.